Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Die Welle - Náš vůdce - film dle skutečné události

Dnes v podvečer jsem s kámoškami shlédl toto německé drama natočené podle skutečné události. Na film jsem slyšel několik positivních ohlasů, shlédnutí však stálo opravdu za to. Ve filmu je řada myšlenek a momentů, které stojí za diskusi.Filmografie a námět

Logo filmuZdroj:
Jak jsem již uvedl, jedná se o německé filmové drama natočené roku 2008, které mohl český divák poprvé spařit na prvního máje 2008. 101min dlouhý snímek je přístupný od 12let, ze zabývá zajímavou myšlenkou, která je v současné společnosti dosti aktuální. Rešisérem je Dennis Gansel a hlavní postavy hrají Jürgen Vogel, Frederick Lau, Max Riemelt, Jennifer Ulrichová, Christiane Paulová a další.

Námětem filmu je kniha sepsaná podle události z podzimu roku 1967, kdy na střední škole v Argentině uskutečnil učitel dějepisu zajímavý experiment. Podnětem byla otázka žáka, který se tázal, jak je možné, že Němci tvrdili, že o genocidě Židů nic nevěděli. Zkusil tedy po vzoru německého fašistického systému žáky vést na základě autority, disiplíny a řádu. Brzy se připojila celá škola a situace se naprosto spontáně vyhrotila ve veřejný boj proti těm, kdo se ke společenství zvaném „Třetí vlna“ odmítli připojit. Celý experiment bylo nutno ukončit, nicméně psychlogický efekt autority se projevil i v tomto případě. Dodnes se neví, proč lidé jednají a akceptují příkazy autorit, ačoli se někdy příkazy protiví jejich morálním zásadám. Podobně je postaven i film, který s neuvěřitelnou autentičností a moderním pohledem na aktuální téma přibližuje situaci ve škole, kde se žáci nechají dobrovolně zmanipulovat a ještě jsou z toho nadšeni. Psychlogie zde hraje důležitou roli, díky niž také film upozorňuje na možná rizika toho, co je stále možné, ačkoli si nikdo nechce podobný fakt připustit a argumentem, že je to přeci absurdní.

Příběh

Jsme v současnosti, německá škola. Studenti se účastní projektu, kdy se celý týden zabývají projektem – určitým státním zřízením. Reiner Wenger je mladý kantor, který by rád vyučoval o anarchii, dostává však autokracii. Studenti i on nejsou myšlenkou opakování špatnosti a hisotorie nacismu zrovna nadšeni a tak se Reiner rozhodne vyuku nastavit trochu jinak a že si takové státní zřízení vyzkouší, když jsou názoeru, že nemůže fungovat. Zde začíná nitka celého děje. Postupně si určují pravidla, nosí stejné oblečení – bílou košili, vymyslí si název – „Die Welle – vlna“, také logo, založí si webové stránky, semknou se. Vlna postupuje celou školou, má i své kladné stránky – vzájemná pomoc, spolupráce, ale také negativa – stranění se těch, kdo nejsou součástí. Karo, přítelkyně Marca si hrozbu a fanatismus, který se s Vlnou stále více začíná projevovat, uvědomí a snaží se vlnu zastavit. Stává se tak osobou na okraji a pohádá se i se svým přítelem. Mezitím členové vlny pomalují město logem vlny a polepí kde co samolepkami, Tim se snaží seč může, aby vyhověl zájmu Vlny.

Celý film se stupňuje, Reiner pozve členy vlny na sobotní setkání ve školní aule, kde následně začíná jeho projev – téměř stejný ja za nacistického Německa. Marco se postaví a chce Vlnu zastavit. Je předevden jako zrádce a Reiner vyhrocuje situaci, kterou rázně utne – „Proč jste to udělali?“ Žák: „Protože jste nám to řekl.“ Wenger: „Taky byste ho zabili, kdybych vám to řekl?“. Tím je vlna zastavena. Velká část je smutná, chce aby šla dál. Tim je předvědčen, že vlna stále žije, musí žít; jeho posedlost jej dovedla k sebevraždě. Reiner je odveden policií, Marco se udobřuje s Karo.

Po vlně zůstává spoušť, stejně tak jako po nacismu. Projekt byl úspěšný – ukázal studentům, jak se nechali ovlivnit a kam až to vedlo.

Vlastní pohled

Film mne velice zaujal především zpracovaným námětem a aktuálností tématu – mladí lidé nemají žádný společný cíl, společnou věc, pro který by všichni něco udělali. To je závoeň i hrozbou, protože pokud se najde silná vůdčí sobnost, může to mít katastrofické následky. Autentičnost zpracování je úžasná, je zde krásně ukázáno, jak Vlna mění názory a životy mladých lidí. O filmu se dá dlouze diskutovat, dle mého názoru je i jednoduchou ukázkou hrozby fanatismu a jeho znázornění. Přiblíží také představu, jak je něco takového možné, jaktože to funguje, přestože všichni byli na začátku přesvědčeni, že autokracie v novodobé společnsoti nemá šanci – a ona měla.

Karo – vzepřela se vlně, distancovala se od svého přítele a bojuje až do konce.
Karo – vzepřela se vlně, distancovala se od svého přítele a bojuje až do konce., Zdroj:
Konečná scéna v aule, kde Vůdce vlny ukazuje co se stalo
Konečná scéna v aule, kde Vůdce vlny ukazuje co se stalo, Zdroj:
Proč jsi nepřišla na zkoušku Karo?
Proč jsi nepřišla na zkoušku Karo?, Zdroj:
Marco – zprvu vlnou nadšen, zde se však postavil proti, prozřel, co se děje
Marco – zprvu vlnou nadšen, zde se však postavil proti, prozřel, co se děje, Zdroj:
Tim – stál vždy stanou, novou ideou je nadšen a snaží se prosadit
Tim – stál vždy stanou, novou ideou je nadšen a snaží se prosadit, Zdroj:
Rainer Wenger – učitel začal svůj projekt zajímavým způsobem, jak to však skončilo?
Rainer Wenger – učitel začal svůj projekt zajímavým způsobem, jak to však skončilo?, Zdroj:

Ukázka – Náš vůdce trailer

Originál The Wave – jak to tenkrát proběhlo v USA

Poslední úprava provedena 19. 11. 2008, zhlédnuto: 43581-krát.
Celkem 717 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Film, Móda a trendy, Německo, Politika, Recenze, Zábava
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (5):
Nellla (25. 1. 2009 @ 20:26)
ahoj...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou netušís, jak to dopadlo s tím učitelem ve skutečném příběhu?jestli šel sedět a popřípadě za co přesně?díkySmajlík ;)

g.m.kenny (13. 3. 2009 @ 05:04)
Super film a není vůbec daleko od pravdy. Tak před deseti lety jsem něco podobného zažil. Akorát nám říkaly "Elita" a skončilo jen po jedné rvačce jedním klukem asi měsíc v kómatu v nemocnici. Ale mít přístup k zbrani skončí to jak v tom filmu. Jinak se to hezky vzpomíná, opravdu se cítíte jinak, máte za sebou velkou podporu ostatních. Jedni se vás bojí, jiní obdivují, máte respekt atak podobně. Bylo by to taky na pěkný scénář, naštěstí né s tak tragickým koncem. Takže na otázku zda se to může ještě někdy opakovat, nebo je-li to možné....odpovídám jednoznačně ANO !

Tom (13. 7. 2009 @ 15:16)
Prý je to dané geneticky. Němci jsou z evropských národů nejvíce vnímaví na projevy autoritářství. Jsou hodně "stádní". Horší je to prý z jihoevropany a z židy. Tam by podobná experiment neuspěl.Mají ještě fixaci na rodinných klanech, což u nás již neplatí....

hitchkok (15. 10. 2009 @ 07:10)
Jen takovy fakticky detail- ty opravdove udalosti se odehraly v DUBNU 1967. a ne v Argentine,ale v Kalifornii.

fima23 (17. 5. 2011 @ 19:28)
vlna je hodě dobyry film dobrá kritika a hlvně je to možne i čr? že bi českou mldeš někdo ved k jednotnému cili a mislim že bi se asi nikdo neodvžil kvuli zakonum o propagaci