Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

The social network (Život online) – film o facebooku

Viděl jsem film o Facebooku, Social Network, dle českého překladu „Život online“. Nevěděl jsem, co od toho čekat, zda to bude více dokument či naopak volně pojatý příběh. Byl jsem mile potěšen, byl mne nadchl.

The Social Network (Život online)

Život onlineZdroj:
Nevím, kdo vymyslel překlad „Život online“, zařadil bych jej mezi ty podivnější překlady názvů filmů. Film se přeci nezabývá životem online, ale tím, jak se jedna sociální síť stala velmi populární. Hlavním motivem je život jejich zakladatelů. Jak se změnil, čím byla sociální síť „The facebook“ ovlivněna. Musíme samozřejmě filmové pojetí brát s rezervou, velice by mne však zajímala reálná povaha hlavních postav. Možná by nebyla tak zajímavá pro masy, třeba naopak. Kdo ví.

Trocha faktografie

Film má dle ČFSD celkem vysoké hodnocení. 2 hodiny dlouhý životopisný snímek od režiséra Davida Finchera a scénaristy Aarona Sorkina. Hlavní postavy hrají Jesse Eisenberg (Mark Zuckerberg), Justin Timberlake (Sean Parker), Andrew Garfield (Eduardo Saverin), Rooney Mara (Erica Albright) a další.

Život online

Nehodlám tu popisovat nějak do podrobna děj filmu. Co je zajímavé, je propojení dvou příběhů – vyprávění toho, co se stalo – vložené do současně probíhajícího procesu ohledně podílů na společnosti. Film je tak napínavější a dynamičtější. Osobně se mi nejvíce líbí prvních 15minut filmu. Je to sice hodně „geeky“, ale je to velmi vtipné. Celý film je pojat veseleji, herecké vyjádření i kamera je působivá a poutavá. Hudba je parádní, ač sama o sobě tak zajímavá není. (Narozdíl od hudby k mému oblíbenému filmu „Čistá duše“. Tam jsou sice skladby na jedno téma, ale rád si je poslouchám samotné.)

Facebook zná každý a jeho zakladatel Mark Zuckerberg byl vyhlášen časopisem Time jako Osobnost roku 2010. (Dle mého názoru by jím měl být spíše zakladatel Wikileaks Julian Assange).

Fenomén dnešní doby je tak lákadlem na filmové zpracování a přitáhne tak spoustu diváků, podobně asi jako mne. Ač se mi podařilo čas strávený na facebooku (de facto jiné sociální sítě nepoužívám) snížit, stále mne váže. Ve filmu Mark zmiňuje klíčovou vlastnost sociální sítě – stálá dostupnost. Především přítomnost ostatních je právě klíčem, proč jsme zde také. Když vám někdo náhodně napíše přes ICQ, Jabber nebo MSN, nevíte, kdo to může být. V případě facebooku je tomu jinak. Profily lidí jsou vázané také na přátele, proto je zde míra vyšší důvěry. Pokud se s dotyčným znám, preferuji jiné protokoly, než facebook, bohužel spousta lidí jinde než na facebooku online k zastihnutí není. Jediné, co vymizelo, je exkluzivita. Tedy ač byl The Facebook původně určen je pro studenty Harvardu a později dalších vysokých škol, dnes se připojit může každý s naprosto jakoukoli e-mailovou adresou.

Zpět k filmu sociální síť

Ve filmu Život online je v příběhu zasazeno několik momentů, které vývoj facebooku ovlivnily. Míra pravdy je nejistá, ovšem vliv myšlenek zásadní. Jak jsem se již zmínil, zpracování je velmi poutavé. Nejedná se však o nic laciného, ale o kvalitní filmovou produkci. Herecké výkony vás brzo vtáhnou do děje a připadáte si tak jeho součástí. Film je také korektní po stránce IT. Vše, co Mark píše na blog je na počítači skutečně napsáno a když stahuje fotky pro svůj projekt Facemash, je kód skriptu opět reálný. To se stává málokdy, aby si filmaři dali práci i s takovými detaily. Pokud se chcete dozvědět, jak vývoj facebooku mohl probíhat, pobavit se u nenáročného filmu (tedy Mark občas mluví velice rychle), tak film The Social Network alias Život online, rozhodně doporučuji.

The social network trailer

FaceMash
FaceMash, Zdroj:
Sean Parker (Justin Timberlake)
Sean Parker (Justin Timberlake), Zdroj:
Erica a Miark
Erica a Miark, Zdroj:
Mark tvoří MaceMash
Mark tvoří MaceMash, Zdroj:
Mark a Sy
Mark a Sy, Zdroj:
Erica
Erica, Zdroj:
Saverin a hodnocení
Saverin a hodnocení, Zdroj:
Poslední úprava provedena 16. 12. 2010, zhlédnuto: 1601-krát.
Celkem 537 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Facebook, Film, Móda a trendy, Psychologie, Recenze, Sex a vztahy, vysoká škola, Zábava
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):